KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak06:46
Güneş08:18
Öğle13:12
İkindi15:32
Akşam17:54
Yatsı19:19

KOCAELİ Hava Durumu

Az bulutlu0° C / 0° C

Az bulutlu

Murat KAYATAŞ
Murat KAYATAŞ

Hayvan Sever Dernekleri ne kadar hayvanları seviyor!

28 Eylül 2016 Saat: 18:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 467 kez okunmuştur

Ne yazık ki derneklerin bu standartların dışına çıkma çabası mevcut değil. Eğer herhangi hayvan haklarını savunan dernekle oturup bir şeyler paylaşma şansı bulduysanız size sırasıyla yaptıklarını anlatmaya kalkacaktır. Şuana kadar hep ne yaptıklarını dinledik. Hiç ne yapmadıklarını dinleyemedik.

Şahsen ben sokak hayvanına bakıyorum ve çeşitli veterinerlerden ücretli veya ücretsiz destek alıyorum. Bu derneklerin yaptığı tüm faaliyetleri bireysel olarak yapabiliyorum. Onlarla aynı veterinerlerle çalışıyor, onların faydalandığı indirimli fiyatlardan faydalanıyorum.

Geçen akşam hayvan sever derneklerinin birisi ile görüşmemiz oldu: İzmitli bir vatandaşın evine yılan girmiş ve bu vatandaş ailesini korumak adına bu yılanı öldürmüş. Bu olayın haberi ulusal basında yer aldı. Evine giren yılan giren kişiyi BİMER’eşikayet ederek 2 bin 141 lira ceza almasını sağlanmış. Görüştüğümüz dernekteki arkadaşlar, bununla övünüp, bu tür cezaların arttırılması gerektiğini sosyal medyada paylaşıyorlardı. Konuya yaptığım yorumlarla sinirlenen dernek üyeleri gene standart yaklaşımlarını sergilediler. Hep yaptıkları dillendi. Ya da benim onları ne kadar tanıdığım…

Sayın hayvan sever dernekleri, yıllarca yaptıklarınızı dinledik zaten. Tüm yaptıklarınız için Allah razı olsun. Ve bu faaliyetlerin de kesilmeden devam etmesini istiyoruz. Ancak diyorum ki birazda yapmadıklarınızı konuşsak nasıl olur? Hep ekolojik dengeyi insanların bozduğunu söylediniz, peki bunu düzeltmek için ne yaptınız?

Hayvanat bahçelerinin hep kapatılmasını talep ettiniz ancak kendi çocuklarınızı tüm canlıları tanıması için götürüyorsunuz.

Hayvan satışlarının yasaklanması gerektiğini konuştunuz ancak birçok üyenizin evinde satın alınmış hayvanlar var.

Sahiplenen hayvanların düşünülmeden alındığını hep anlattınız ancak bazı dernek üyeleriniz bakamayacağını düşündüğü hayvanları ücretli olarak satıyor.

Eğer ben bireysel olarak sizin yaptıklarınızı yapabiliyorsam sizin daha fazlası olmanız gerekmez mi? Geçen akşam görüştüğüm dernekle yaptığımız görüşmede kullandığım benzetmeye burada da yer vermek istiyorum. “Hayvan severler derneklerinin bu gün dünyayı kurtarabilme şansları varken, bu dernekler sinemada oturup dünyayı kurtaran adam filmini izlemekle yetiniyor.”

Gerçek bir hayvan sever olarak bu derneklerin sinema koltuklarından kalkmaya davet ediyorum. Birleşerek federasyon olsunlar, güçlenerek kamu yararına bir kurum haline dönüşsünler. O zaman ekolojik dengeyi sağlamak adına da, hayvan satışları adına da, hayvanat bahçeleri adına da işlem yapabilirler.

Güçlü, azimli ve çalışkan dernekler bekliyoruz.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Korbil Haber Sistemi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Tesadüfen Yaşıyoruz28 Eylül 2016 Saat: 18:08
Sahte Sevgi28 Eylül 2016 Saat: 18:05
Tüm Yazıları